Jest to metoda wykorzystywana od lat w medycynie. Polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczej bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo.
W latach siedemdziesiątych francuski lekarz M. Pistor zaczął wykorzystywać metodę mezoterapii w dziedzinie dermatologii estetycznej.
Jest ona doskonałym sposobem zapobiegającym starzeniu się skóry, wypadaniu włosów i powstawaniu cellulitu dzięki dostarczaniu substancji odżywczych za pomocą zastrzyków śródskórnych w odpowiednie miejsca takie jak twarz, szyja, dekolt, skóra owłosiona głowy, pośladki, uda i brzuch.
Zabiegi może wykonywać tylko lekarz manualnie za pomocą odpowiednio dobranej wielkości igły i strzykawki lub też mechanicznie za pomocą specjalnego pistoletu do mezoterapii DHN4.
W mezoterapii należy sporządzać roztwory do iniekcji, które stanowią zazwyczaj mieszaninę trzech substancji rewitalizujących i regenerujących nazywanych koktajlami. Substancje aktywne powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju zabiegu i potrzeb pacjenta.
Mezoterapia – polega na śródskórnym lub głębszym podskórnym podaniu małych lecz skutecznych dawek środków farmaceutycznych i biostymulujących na ograniczonej powierzchni skóry, cyklicznie. Zadaniem biostymulacji jest poprawienie właściwości fizjologicznych i biochemicznych skóry – zwiększenie nawilżenia , jędrności, elastyczności i rozjaśnienie kolorytu skóry oraz stymulacja fibroblastów. Jest metodą skuteczną pozwalającą przywrócić skórze piękny, zdrowy wygląd. To jeden z najpopularniejszych zabiegów regeneracyjnych, daje dobre efekty kosmetyczne, jest jednak metodą stosunkowo czasochłonną.
Zabiegi mezoterapii najczęściej wykonywane są na powierzchni skóry:
- twarzy
- szyi
- dekoltu
- rąk
Zabieg wykonuje się po wcześniejszym znieczuleniu kremem. Lekarz ostrzykuje wybrane okolice cienką igiełką – wprowadza w głąb skóry wcześniej przygotowany zestaw substancji. Po zabiegu nakładana jest maska łagodząca oraz stosuje się naświetlanie lampą LED w celu poprawy wykorzystania substancji odżywczych przez komórki skóry. Mogą pojawić się drobne wybroczyny i siniaczki, które ustępują po kilku dniach. Zabiegi zawsze dobierane są w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta uwzględniających: rodzaj cery, obszar ciała oraz problem skóry. Można zastosować kuracje działające precyzyjnie na wybrany problem, lub ogólnie poprawiające kondycję i wygląd skóry.
CZĘSTOTLIWOŚĆ ZABIEGÓW
Zabiegi zwykle powtarza się raz na 2 tygodnie – 3 zabiegi w serii. Następnie zabieg wykonuje się po miesiącu, później dwóch i tak dochodzi się do półrocznych przerw.
PRZECIWWSKAZANIA:
- alergie na stosowane substancje lub reakcja anafilaktyczna w wywiadzie
- ciąża oraz czas karmienia piersią
- stany zapalne skóry – infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczynkowa)
- stosowanie leków przeciw-krzepliwych
- opryszczka.
- większość chorób autoimmunologicznych w tym łuszczyca
- skłonność do blizn przerosłych i kelloidów
- nowotwory
- stany gorączkowe i infekcyjne