I-PRF autogenna fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa powstaje z własnej krwi pacjenta w procedurze odwirowania w specjalnie przeznaczonych do tego zabiegu certyfikowanych probówkach. Jest ona bogata w płytki krwi, leukocyty i naturalne czynniki wzrostu (cytokiny). Czynniki te są uwalniane w tkance przez ok. 7 dni po zabiegu. Dostarczanie czynników wzrostu oraz migracja mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca aplikacji fibryny są kluczowe dla procesu regeneracji i odbudowy tkanek. Stopniowa polimeryzacja i usieciowanie włóknika w procedurze I-PRFu skutkuje miejscowym uwięzieniem płytek krwi oraz komórek macierzystych i zdecydowanie dłuższym i aktywniejszym ich działaniem .
Procedura zabiegowa:
Zabieg polega na pobraniu krwi własnej pacjenta za pomocą specjalnego zestawu – kre pobierana jest bezpośrednio do specjalnych probówek, które poddaje się wirowaniu w celu oddzielenia erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. W taki sposób uzyskuje się fibrynę boagtopłytkową, które następnie wstrzykuje się w skórę stosując technikę punktową (identyczna jak podczas mezoterapii igłowej) lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry.
Możliwe efekty uboczne:
Występowanie: siniaków, krwiaków, obrzęków, grudek, zaczerwienienia skóry, swędzenia, zwiększonej wrażliwości wokół miejsc iniekcji. Objawy te ustąpią samoistnie w ciągu od kilku godzin do 14 dni po zabiegu. By złagodzić dolegliwości można miejscowo stosować maść z heparyną lub arniką. Wystąpienie reakcji alergicznej bądź podrażnienia skóry to najczęściej występujące dolegliwości pozabiegowe. W przypadku wystąpienia nieustępującego miejscowego stanu zapalnego (zaczerwienienie, ból, tkliwość, obrzęk) lub innych dolegliwości utrzymujących się dłużej niż do 7 dni należy skorzystać porady dermatologa.
Wskazania:
- poprawa napięcia i nawilżenia skóry,
- poprawa ukrwienia,
- redukcja zmarszczek i bruzd,
- poprawa kontury twarzy,
- redukcja blizn,
- rozstępów
Przeciwwskazania:
- skłonność do bliznowaceń i powstawania zwłóknień,
- epilepsja,
- ciąża, karmienie piersią,
- stany bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry,
- aktywny trądzik różowaty,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- choroby autoimmunologiczne, w tym nieustabilizowana tarczyca,
- przebyte nowotwory,
- łuszczyca, egzema,
- alergia na preparaty bądź substancje dodatkowe,
- problemy z krzepliwością krwi,
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. aspiryna,
- stosowanie kortykosteroidów, np. prednizolon (6-8 tygodni),
- tendencja do powstawania siniaków,
- przeszczep skóry (do 6 miesięcy),
- nici hialuronowe,
- wypełniacze, botoks (14 dni),
- nadwrażliwość skórna,
- nieustabilizowana tarczyca,
- wiek poniżej 18 roku życia.